Yapı sektörünün en yeni teknolojileri, en güncel uygulamaları, en farklı projeleri ve yapı sektörüne ait en son haberleri bulabileceğiniz 'Sektörel Gündem' bölümümüzü takip edin, yenilikleri kaçırmayın

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, koronavirüsü pandemisi nedeniyle 20 Mart 2020 tarihinde "Koronavirüsü (COVID - 19) ve İnşaat Sektörü" başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

İnşaat ve yapı işkolunda örgütlü Dev Yapı-İş, İnşaat-İş ve İyi-Sen sendikaları ortak açıklama yaparak koronavirüs salgınına karşı şantiyelerin 3 haftalığına durdurulmasını, işten atmaların yasaklanmasını, işçilere temel gıda ve kişisel hijyen malzemeleri yardımı yapılmasını, gelir kaybına uğrayanların kira, elektrik gibi temel ihtiyaçlarının ücretsiz karşılanmasını istedi.

NRMCA'nın sürdürülebilirlik girişimleri üst düzey yöneticisi James Bogdan, “Karbon ayak izindeki %13'lük azalma, ABD'de en sık kullanılan beton olan 4.000 psi (inç kare başına pound) beton içindir. “Karbon ayak izi azaltımı 2.500 psi beton için %8 ve 8.000 psi beton için %20 arasında değişiyordu.”

Boston Belediye Başkanı Martin Walsh, korona virüsün yayılmasına yanıt olarak şehirdeki tüm inşaat projelerinin askıya alınmasını emretti.

Virüsün etkisi, virüsün sosyal mesafeden yayılmasıyla mücadele etmek için önlemlerin uygulandığı BAE'de hissedildi. Önde gelen veri ve analiz şirketi GlobalData, BAE'nin inşaat sektörü, koronavirüs yayılımının (COVID-19) 'eğrisini düzleştirmek' için uygulanan bazı sosyal uzaklaştırma önlemlerinden dolaylı olarak etkilendiğini bildirdi.

Hiçbir ev, iyi ve düzenli bir temiz su kaynağı olmadan çalışamaz. Birçok hane gereksiz yere önemli miktarda su israf eder, bu da sadece çevre üzerinde değil, cüzdanlarımız üzerinde de kötü bir etkiye yol açar.

Çevresel etki, günlük yaşam ve iş kararları alırken daha fazla insanın ve sektörün dikkat ettiği geniş bir konudur. Konuyla ilgili bilgiler, geleneksel olarak doğal kaynaklar ve çevre üzerindeki sert etkileri ile bilinen inşaat sektöründe özellikle ortaya çıkmaktadır.

Ticari beton üretimi, çevre kirliliğine ve iklim değişikliğine katkıda bulunarak her yıl atmosfere tonlarca sera gazı salar. Neyse ki, hem konut hem de ticari projelerde betona daha yeşil bir alternatif sunan daha sürdürülebilir inşaat malzemeleri var.

World of Concrete, ticari inşaat endüstrisi için yıllık bir ticari fuardır. Her yıl Ocak veya Şubat aylarında dört gün boyunca Nevada, Las Vegas'ta yapılır. Bu etkinlik, beton konstrüksiyon ile ilgili ürünlerin, kaynakların ve bilgilerin paylaşıldığı ve sergilendiği bir gösteridir.

İnşaat yönetimi kolay bir iş değildir. Bu, belirsizliklerin herhangi bir zamanda ortaya çıkabileceği bir alandır ve yöneticilerin, hiçbir şeyin nihai hedeflere ulaşılmasını engellememesini sağlamak için hızlı karar vericiler olması gerekir.

İnşaat sektörü önemli bir paradigma değişimi altındadır. Bu endüstrinin geçmişine baktığımızda, bazı büyük ilerlemeler kaydedildiğini görüyoruz. 2020 yılına baktığımızda, daha fazlasının gerçekleşmesini beklemememiz için hiçbir neden yok. İşte, uzmanların gelecek yıl inşaat sektöründe görmeyi beklemeniz gerektiğine inandıkları en dikkate değer trendlerden bazıları.

İnşaatta, teknoloji yavaş yavaş eski makine ve sistemlerin yerini alıyor. Bununla birlikte, dijital dönümde kullanılan araçlar şimdilik bir tedavi değil. Çünkü bu sistemler insanlar olmadan hala bağımsız çalışamıyorlar.