62 bine yakın kişi enerji tasarrufuyla tanıştı

Türkiye’de enerjinin verimli kullanılmasının hayati önemine inanan bir banka olarak 2009 yılında bir ilke imza atarak EKOkredi’yi geliştirdik. Enerji tasarrufunu yaygınlaştırmak ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğine destek olmak amacıyla sunduğumuz bu ürün ile bireylerin, çiftçi, esnaf ve işletmelerin enerji verimliliği yatırımlarını uygun koşullarda finanse ediyoruz.

EKOkredi ile enerji verimliliği alanında bugüne dek 572 milyon TL’yi aşkın finansman desteği sağladık. 62 bine yakın kişi enerji tasarrufuyla tanıştı. EKOkredi ile yapılan enerji verimliliği yatırımlarıyla 17,6 milyar kilowatt saat enerji tasarrufu elde edildi, toplamda 3,9 milyon ton karbondioksit salımı engellendi. Ayrıca, 83 bini aşkın konutun yalıtıldığı EKOkredi kapsamında 155 milyon metreküp doğal gaz tasarrufu gerçekleşti. EKOkredi ile yenilenebilir enerji, A sınıfı enerji, atık arıtma ve atık yönetimi, rüzgar enerjisi sistemleri, modern sulama ekipmanları, doğal gaz dönüşümü, yalıtım ve güneş enerjisi sistemine geçiş, verimli aydınlatma sistemleri, ısıtma sistemlerinin değişimi, soğutma odaları ve iklimlendirme cihazlarının finansmanı gibi geniş bir yelpazede farklı enerji verimliliği yatırımlarını uygun koşullarda finanse etmeye devam ediyoruz.

Yalıtım Seferberliği ile her yıl 60 bin konut yalıtılacak

EKOkredi ile binalarda enerji verimliliğini teşvik etmek amacıyla yürüttüğümüz çalışmalara bu yıl daha da hız verdik. Geçtiğimiz Nisan ayında Filli Boya-Capatect ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği ile yalıtım seferberliği başlattık. Yalıtım seferberliği ile her yıl 60 bin konutun yalıtılmasını ve yıllık 300 milyon TL finansman desteği sağlamayı hedefliyoruz. Böylece yılda 384 milyon kilowatt-saat enerji tasarrufu elde ederek 84 bin ton karbondioksit salımını engelleyebileceğiz. Aile bütçelerine katkımız ise yıllık toplam 46,2 milyon TL olacak.

Sürdürülebilir kalkınmanın finansmanında Türkiye’yi temsil ettik

EKOkredi, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde, 20-22 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı”nda Türkiye’yi temsil etmek üzere seçilen en iyi uygulamalardan biri oldu. EKOkredi, söz konusu zirvede, sürdürülebilirlikte en iyi uygulamalar kapsamında T.C. Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen değerlendirme süreci sonucunda, finans sektöründen ülkemizi temsil eden tek proje olarak yer aldı.

“Bilançomuzdaki yabancı kaynağın yüzde 15’i enerji verimliliği yatırımlarına”

Bankamız, sürdürülebilir kalkınmanın finansmanı alanındaki uluslararası bilinirliği sayesinde bilançosundaki yabancı kaynağın yüzde 15’ini enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarına finansman sağlamak üzere edinmiştir. Bu kapsamda EKOkredi için 2009’dan bu yana enerji verimliliği odaklı birçok uluslararası fon ve finans kuruluşundan yaklaşık 458 milyon TL kaynak sağladık. Enerji verimliliğinin finansmanı kapsamında, uluslararası finans kuruluşlarından edindiğimiz uzun vadeli kaynakları Anadolu’daki tabana yaygın müşteri kitlemize ulaştırmaya devam edeceğiz.

Karbon emisyonumuzu ve su ayak izimizi ölçüyoruz

İklim değişikliği ile mücadele konusundaki duyarlılığını en üst seviyede koruyan Bankamız, kendi karbon emisyon ölçümünü yaparak iyileştirme alanları belirliyor. Sadece karbon emisyonumuzu değil, su ayak izimizi de hesaplıyoruz.

Bankamız ayrıca, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin de imzacısıdır. Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin ardından 2015 sonrası için belirlenecek sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında, Anadolu’daki yaygın şube ağımızla Türkiye özelinde yapılabilecekler konusunda yeni projeler üzerinde çalışıyoruz.

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.