Sektörel Gündem


Yapı sektörünün en yeni teknolojileri, en güncel uygulamaları, en farklı projeleri ve yapı sektörüne ait en son haberleri bulabileceğiniz 'Sektörel Gündem' bölümümüzü takip edin, yenilikleri kaçırmayın

İnşaattaki teknoloji, inovasyonun yeni yeni yollarını bulmakla birlikte gelir ve inşaatın değişen geleceği büyük ölçüde bilinmemekle birlikte, bazı fütüristik inşaat teknolojisinin yolunu açan bazı inşaat teknolojisi eğilimleri vardır.

2019 yılı için kentsel dönüşüm İstanbul projesiyle vatandaşa sağlanan kira ödeneği 1150 lira olup bir defalığa mahsus olarak 2.300 lira ve bazı hak sahiplerine 5.750 lira olmuştur. 2020 yılı kentsel dönüşüm projeleri için kira yardımı o yıl ki kira oranlarına göre hesaplanacaktır.

Dubai'de bulunan 6,998 metrekarelik bina sadece iki haftada 3D baskı mimarisiyle ünlü Boston merkezli Apis Cor tarafından tamamlandı. Bina yapmanın ekonomik ve sürdürülebilir bir yolu olarak hızla popülerlik kazanan 3D baskı, dünyadaki mimarlar için bir inşaat tercihi haline geliyor.

20.yüzyılın ikinci yarısında, bilim adamları ve araştırmacılar teknolojik gelişmelerin ve insan faaliyetlerinin çevre üzerindeki olumsuz etkilerini fark etmeye başladı. Bu farkındalık ancak 21.yüzyılda eyleme dönüştü ve sürdürülebilir ifadesi itibar kazanmaya başladı.

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından verilen Arkitera Ödülleri, 14 Ocak Salı günü Şerefiye Sarnıcı'nda yapılan ödül töreni ile sahiplerini buldu.Arkitera Genç Mimar Ödülü, Arkitera İşveren Ödülü ve Arkitera Yapı Malzemesi Ödülü, dün akşam (14 Ocak) Şerefiye (Theodosius) Sarnıcı’nda yapılan keyifli ödül töreni ile sahiplerine dağıtıldı.

Ulusal Yapı Denetim Sistemi, Türkiye'deki yapı denetiminde yer alan özel ve tüzel kişiliklerin kendi sorumluluklarındaki görevlerini daha kaliteli, takip edilebilir ve verimli bir biçimde yerine getirebilmelerini sağlamak amacını güden bir yazılım otomasyon sistemidir.

Çanakkale'de 8 bin 500 metrekarelik alana kurulu unlu mamuller fabrikasının çatısına güneş enerjisi santrali (GES) kuran iş insanı Ali Polat, fabrikanın aylık 15 bin TL'lik elektriğini buradan karşıladığı gibi, ürettiği elektriği devlete de satarak, her ay 100 bin TL'lik kazanç elde ediyor.

Sandvik, dünyanın ilk tamamen metal, kırılmaz gitarını üreterek ve Malmsteen'in müthiş yeteneklerini bu gitar üzerinde kullanmasına izin vererek en yeni tekniklerini test etmeye karar verdi.

Sandvik Katkı Üretimi, ilk 3D baskılı elmas kompozitini tanıtıyor. Bu elmas parıldamasa da, çok çeşitli endüstriyel kullanımlar için mükemmel olacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Kanal İstanbul'a 2020'de kazmayı vurursak, projeyi 2025 sonu 2026 gibi tamamlamış olacağız." dedi.

WEST Builders, hava verilerini toplamak, saha inceleme sürecini geliştirmek ve beton döşemelerin dökülme riskini azaltmak için drone anketleri yapar.

Meclis’e gelecek yeni kanun tasarısı, imar planlarında ‘yükseklik serbest’ tanımını kaldırıyor. Yeni yerleşimlerde ortalama 5 kat sınırı, mevcut alanlarda ise ortalama yükseklik dikkate alınacak.