WEST Builders, hava verilerini toplamak, saha inceleme sürecini geliştirmek ve beton döşemelerin dökülme riskini azaltmak için drone anketleri yapar.

Dünyadaki inşaat firmaları, zorlukları çözmek, zamandan ve paradan tasarruf etmek için insansız hava araçlarını inşaatlarına getiriyor. Örneğin, Bay Area genel yüklenicisi West Builders, Berkeley, California'da bulunan dört katlı karma kullanımlı bir bina olan The Aquatic'i inşa ederken sahada dron kullanmak için 3DR ile ortaklık kurdu. 

Birlikte, bu projede dronlar için iki önemli kullanım durumu belirledik ve uyguladık: muayene sürecini hızlandırmak ve beton dökmeden önce PT kablolarının yerini belgelendi

Müteahhitler beton dökmeden önce sahayı sık sık denetler. Alanı yürüyerek gözlemler ve gerekli değişiklikleri yaparlar, son yerleşimleri onaylarlar ve daha sonra dökmeye başlarlar. Ayrıca inşaat demiri ve gömülü elemanların en son olarak gözden geçirilmesi için bile dışarıdan özel denetimciler getiriyorlar. Doğru hava verilerine ve belgelere sahip olmak, inceleme sürecini hızlandırmaya ve sahadaki yanlış anlamaları gidermeye yardımcı olabilir.

PT kabloları için beton taraması

Beton döşemeleri dökmeden önce, taşeronlar betonu desteklemek için gerekli olan inşaat demiri, teneke kutular ve PT (gerginlik sonrası) kablolarını döşedi. Beton konstrüksiyona aşina olmayanlar için PT kabloları önemlidir, çünkü daha ince beton plakalarının dökülmesini sağlar ve destek sütunları arasında daha uzun açıklıklara izin verir. Bunlar, önemli maliyet tasarrufu ve daha fazla esneklik ile modern beton konstrüksiyonun hayati bir parçasıdır.

Bununla birlikte, PT kabloları beton döküldükten sonra gerildiğinden, vurulursa önemli hasara neden olabilir. Müteahhitlerin ara sıra ihtiyaca bağlı olarak delme, karotlama veya yontma işlemleri yapması gerekir. Genellikle beton dökülürken bazen yerinden çıkmış bir teneke kutu yerleşimini sabitlemek için bunu yaparlar. Bu maliyetli ve zaman alıcıdır, ancak yanlışlıkla bir PT kablosuna çarpma riski taşırlar, bu da önemli yapısal sorunlara, güvenlik risklerine ve maliyetli gecikmelere neden olabilir.

Bundan kaçınmak için, bazı firmalar PT kablolarının levha içindeki yerini bulmak için delmeden önce beton bir tarayıcı kiralar. Bununla birlikte, bu zaman alıcı bir çözümdür: beton tarayıcılar genellikle 7 ila 14 günlük teslim süresine sahiptir ve genellikle taramayı tamamlamak bir gün sürer.

Peki sizce bu süre dronlarla ne kadara düşürülebilir? Görüşlerinizi yorumlar kısmına yazın ve bizimle paylaşın.

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.