İlgili ulaşım ve belirli iklimlerde nasıl tutuldukları da dahil olmak üzere bir dizi gizli faktör, malzemelerin çevre dostu olmasına katkıda bulunur.

Çevresel etki, günlük yaşam ve iş kararları alırken daha fazla insanın ve sektörün dikkat ettiği geniş bir konudur. Konuyla ilgili bilgiler, geleneksel olarak doğal kaynaklar ve çevre üzerindeki sert etkileri ile bilinen inşaat sektöründe özellikle ortaya çıkmaktadır.

Bina inşaatı ve operasyonlarının çevresel etkisini azaltmak için pazarda çok sayıda çevre dostu yapı malzemesi ortaya çıkmıştır. Ancak dünyanın en çevre dostu yapı malzemelerini tanımlamak biraz zor olabilir, çünkü farklı insanlar farklı sürdürülebilirlik tanımlarına sahiptir.

Örneğin bazıları sadece bir malzemenin yerel olarak tedarik edilip edilmediğine bakar. Dünya Kaynakları Enstitüsü Ross Sürdürülebilirlik Merkezi'nin sürdürülebilirlik inşası müdürü Eric Mackres, "çok uzaklara gitmek zorunda olmayan, yerel kaynakları kullanan ve inşaat piyasasında kolayca mevcut olan şeyleri" araştırıyorlar. Şehirler, Akıllı Şehirler Dalışı'na anlattı. "Bu eko'nun bir tanımı. Bir diğeri malzemelerin somutlaşmış enerjisi etrafında olacaktır."

Gömülü enerji, bir malzemenin sürdürülebilirliğine veya eksikliğine katkıda bulunan hem açık hem de gizli faktörleri inceler. Delta Enstitüsü'nde inşaat ve inşa edilen ortamlar liderliğindeki Mike Stopka, "Granit, taş veya cevher gibi bir malzemeyi yerden çıkarmak için gerekli olan tüm enerjinin toprağın dışına çıkmasının sonuna kadar" toplamıdır. 

Bu, bir malzemenin büyüme, üretim ve nakliye için gerektirdiği her şeyi içerir; doğal eşyalar yetiştirmek için gereken su ve diğer kaynaklar ile ürün nakliyesi sırasında tüketilen gaz da dahil. Stopka diyor ki; "İnsanlar bunu daha fazla düşünmeye başlıyor".

Sürdürülebilir yapı, bir malzemenin kullanıldığı iklim için uygunluğunu da dikkate alır. Bazı malzemeler, kurak ve serin ortamlarda iyi dayanır ancak nemli, sıcak alanlarda bozunur. Bozunma ve değiştirme sıklığı, bir öğenin genel çevre dostu olma özelliğini hesaba katmalıdır.

Bambu yapı malzemesi

Bambu

Sürdürülebilirlik uzmanları neredeyse evrensel olarak bambu konusunda anlaştılar ve gezegendeki en iyi çevre dostu yapı malzemelerinden biri. Kendini oluşturma oranı inanılmaz derecede yüksektir, bazı türler 24 saat içinde üç ayağa kadar büyür. Bambu teknik olarak odun değil, çok yıllık bir çimdir ve hasattan sonra yeniden ekilmeden yayılmaya ve büyümeye devam eder. Dünyada yaygındır ve Avrupa ve Antarktika dışındaki her kıtada bulunabilir.

Bambu, yüksek mukavemet / ağırlık oranına ve olağanüstü dayanıklılığa sahiptir - tuğla veya betondan bile daha fazla basınç mukavemeti - bu yüzden çok sık değiştirilmeden bir dayak alabilir, bu da diğer hızlı büyüyen, sürdürülebilir ürünler için geçerli değildir. kenevir olarak. Bu, bambuyu döşeme ve dolap için uygun bir seçim haline getirir.

Hafif olduğu için bambu, taşınması diğer benzer dayanıklılık malzemelerinden daha az enerji yoğunluğuna sahiptir. Bir dezavantajı, böceklere ve çürümeye karşı direnmek için tedavi gerektirmesidir; işlenmemiş bambu, böcekler gibi nişastaya sahiptir ve suyu emdiğinde şişebilir ve çatlayabilir.

Mantar yapı malzemesi

Mantar

Bambu gibi, mantar da hızla büyüyen bir kaynaktır. Büyümeye ve ağaç kabuğu olan mantarı çoğaltmaya devam edecek canlı bir ağaçtan hasat edilebilme yeteneği için bonus puan kazanır.

Mantar esnek ve dayanıklıdır, basıncı sürdürdükten sonra orijinal şekline geri döner. Dayanıklılığı ve aşınmaya karşı direnci onu yer karolarında ortak bir unsur haline getirir. Gürültü emme yetenekleri ayrıca yalıtım levhaları için mükemmel olmasını sağlar ve şok emme özellikleri alt döşeme için çok uygundur. Kaplanmamış bırakılırsa, mantar doğal olarak yangına dayanıklıdır ve yanarken toksik gazlar açığa çıkarmaz. Bu aynı zamanda mantarı iyi bir ısı yalıtkanı yapar.

Mantar neredeyse geçirimsizdir, bu nedenle su veya çürümeyi emmez. Ancak zamanla, mantar daha kırılgan hale gelir. Cork, esas olarak Akdeniz'de bulunduğu için birkaç sürdürülebilirlik puanı kaybeder ve nakliye maliyeti önemli bir faktördür. Bununla birlikte, mantar da son derece hafiftir, bu yüzden sevkıyat için daha az enerji gerektirir, böylece yapılandırılmış enerji puanını kurtarır.

geri dönüşüm plastik inşaat malzemesi

Geri kazanılmış veya geri dönüştürülmüş ahşap, plastik ve metal

Alüminyum ve çelik, cevheri madencilik, ısıtma ve şekillendirme ürünleri ve nispeten ağır malzemelerin taşınması gibi bunları üretmek için gereken enerji nedeniyle yüksek oranda yapılandırılmış enerji malzemeleridir. Ancak metal, yeni ürünlere her uygun ve verimli bir şekilde yeniden kullanıldığında veya geri dönüştürüldüğünde, somutlaştırılmış enerjisi azalır ve malzemeyi daha sürdürülebilir hale getirir.

Geri dönüştürülmüş metal, sık sık değiştirilmesi gerekmeyen uzun ömürlü bir malzemedir. Yanma veya bükülme eğilimi göstermez, bu da onu çatı, yapısal destekler ve bina cepheleri için uygun bir seçenek haline getirir. Ayrıca suya ve zararlılara karşı dayanıklıdır.

Sıhhi tesisat bileşenleri gibi geri kazanılmış metaller bazen geri dönüştürülüp yeni bir ürün haline getirilmek yerine mevcut formlarında kullanılabilir.

Geri dönüştürülmüş metal gibi, ahşabın geri kazanılması ve yeniden kullanılması, hafifliği nedeniyle zaten düşük olan somut enerjisini azaltır. Ahşap daha az mukavemete sahiptir, bu nedenle her parçanın bütünlüğü değerlendirilmeli ve uygun bir proje için seçilmelidir.

Geri kazanılmış ahşap, yapısal çerçeveleme, döşeme, dış cephe kaplaması ve dolap dahil olmak üzere çok sayıda inşaat amacı için kullanılabilir. Yoğunluk odun türüne göre değişir ve bazıları zamanla daha iyi durur. Bununla birlikte, çoğu ahşap böceklere ve bozulmaya karşı hassastır ve geri kazanılan her parçayı iyice inceleme ihtiyacını güçlendirir.

Prefabrik beton plakalar

Bu beton döşeme, bir imalatçı sahasında oluşturulur ve tüm bölümlerde inşaat alanlarına gönderilir. Dış katmanlar genellikle köpük yalıtımı gibi hafif bir dolgu maddesini sarar. Diğer versiyonlar tamamen betondan yapılmıştır ancak beton bloklar gibi geniş, içi boş hava alanlarına sahiptir. Prekast beton plakalar duvarlar ve bina cepheleri için yaygın olarak kullanılır, çünkü her türlü havaya iyi dayanırlar, ancak bazı tipler zeminler ve düz çatılar, özellikle çatı güverteleri için kullanılabilir.

Prekast beton plakaların sürdürülebilirlik faktörü, geleneksel dökme beton seçeneklerinden bile daha yüksektir, çünkü levhaların üretimi ve montajı genellikle daha az enerji gerektirir. Ayrıca, hazır beton, malzemeyi bir inşaat alanında sertleştirirken potansiyel olarak çeşitli olumsuz koşullara maruz bırakmak yerine kontrollü bir ortamda düzgün bir şekilde kürleme fırsatı sunar. Uygun olmayan kürlenme betonda çatlaklara ve yapısal hatalara ve en kötü durumlarda yeni betonun yıkılması ve baştan başlamasına neden olabilir.

Beton, bir bina içindeki ısıyı kontrol etmek için mükemmel bir yol olarak hizmet eder, ayrıca oldukça uygun fiyatlı bir yapı malzemesidir.

koyun yünü ısı izolasyonu

Koyun yünü izolasyonu

Yaygın olarak kullanılan fiberglas yalıtım veya poliüretan sprey köpükten farklı olarak, koyun yünü tamamen doğaldır. Sentetik veya işlenmiş bir şeyi doğal olan bir şeyle değiştirebileceğiniz alternatifler için büyük bir itici güç vardır.

Malzeme, saman gibi diğer doğal yalıtım malzemeleri kadar çabuk bozulmaz. Ve pamuk gibi bazı doğal yalıtkanlarla karşılaştırıldığında, koyun yünü daha yaygındır, daha hızlı yenilenir ve daha kolay hasat edilebilir.

Bir dezavantajı, koyun yünü her zaman en uygun yalıtkan değildir. Materyal biraz daha fazla pahalı yapabilen veya ne kadar sürdürülebilir olduklarıyla ilgilenen erken benimseyenler tarafından kullanılıyor. Ancak yavaş yavaş bu materyaller daha yaygın bir canlılığa geçiyorlar.

Sürdürülebilirlik uzmanları, çevre dostu yapı malzemeleri ararken dikkate alınması gereken önemli bir noktaya işaret etmektedir: Sınırlı bir şekilde sadece bir malzemenin dahil edilmesi, tüm bina projesini çevre dostu veya sürdürülebilir hale getirmeyecektir.

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.