Sandvik Katkı Üretimi, ilk 3D baskılı elmas kompozitini tanıtıyor. Bu elmas parıldamasa da, çok çeşitli endüstriyel kullanımlar için mükemmel olacak.

Yeni süreç, bu süper sert malzemenin artık son derece karmaşık şekillerde 3D olarak basılabileceği ve böylece endüstrinin gezegendeki en sert doğal malzemeyi kullanma biçiminde devrim yaratabileceği anlamına geliyor.

Elmas kompozit, 21-23 Mayıs 2019 tarihlerinde Kuzey Amerika’nın Katkı Üretimi için önde gelen etkinliği Detroit'teki RAPID + TCT fuarında tanıtılacak.

Elmas doğada her şeyden daha zordur. Madencilik ve delmeden işlemeye ve aynı zamanda tıbbi implantlara kadar endüstride aşınmaya karşı çok çeşitli araçların önemli bir bileşenidir. 1953'ten beri sentetik bir elmas üretmek mümkün, ancak makine için çok zor ve karmaşık olduğu için karmaşık şekiller oluşturmak neredeyse imkansız.

Şimdiye kadar, süper sert elmas malzemelerin üretimi sadece birkaç basit geometrik konfigürasyonun oluşturulmasına izin verdi. Katkı üretimi ve kişiye özel, tescilli bir post-işleme yöntemi kullanarak, Sandvik neredeyse her şekle dönüştürülebilen elmas kompozitleri 3D yazdırmayı başarmıştır.

Sandvik, aşınmaya dayanıklı takımlar için çok çeşitli uygulama olanakları sunan ilk 3D baskılı elmas kompozitini yarattı.

Sandvik, aşınmaya dayanıklı takımlar için çok çeşitli uygulama olanakları sunan ilk 3D baskılı elmas kompozitini yarattı.

Tarihsel olarak, elmasta 3D baskı hiçbirimizin hayal edemeyeceğimiz bir şeydi

Sandvik’in pırlantası ile doğal veya sentetik pırlanta arasındaki fark Sandvik’in kompozit bir materyal olmasıdır. Malzemenin çoğu elmastır, ancak yazdırılabilir ve yoğun hale getirmek için saf elmasın en önemli fiziksel özelliklerini koruyarak çok sert bir matris malzemede çimentolanması gerekir.


Fırsatlar çok büyük

Sandvik’in katkı üretimi kullanımı nedeniyle, elmas bileşenler artık çok karmaşık şekillerde, daha fazla işlemeye gerek kalmadan uygulamaya hazır hale getirilebilir. Bu, daha önce imkansız olduğu düşünülen uygulamalarda kullanma olasılığını açacaktır.

Sandvik Katkı Üretimi Üretim Müdürü Anders Ohlsson, “Tarihsel olarak, elmasla 3D baskı hiçbirimizin hayal edemeyeceğimiz bir şeydi” dedi. “Şimdi bile bu atılımın sahip olabileceği olasılıkları ve uygulamaları kavramaya başlıyoruz.

“Potansiyelini gördükten sonra, çeliğe göre üç kat daha sert, ısı iletkenliği bakırdan daha yüksek, Invar'a yakın termal genleşme ve yoğunluğa sahip bir malzemede 3D baskı karmaşık şekillerinden başka neler mümkün olacağını merak etmeye başladık. alüminyuma yakın. Bu avantajlar, bu elmas kompoziti, sadece birkaç yıl sonra aşınma parçalarından uzay programlarına kadar uzanan yeni gelişmiş endüstriyel uygulamalarda göreceğinize inandırıyor. ”

Üstün özelliklere sahip sürdürülebilir

Eklemeli üretimin bir diğer önemli avantajı, mühendislerin malzeme israfını en aza indirerek teknolojiyi daha sürdürülebilir hale getirmesidir. Sandvik’in işlemindeki elmas tozu, baskıdan sonra bulamaçtaki polimerden çıkarılabilir ve daha sonra başka bir baskı işinde geri dönüştürülebilir ve tekrar kullanılabilir.

Elmas kompozit test edilmiş ve son derece yüksek sertliğe, olağanüstü ısı iletkenliğine sahipken, aynı zamanda düşük yoğunluklu, çok iyi termal genleşme ve fantastik korozyon direncine sahiptir.

Gerçekler

Elmas doğada her şeyden daha zordur. Sandvik’in 3D baskılı elmas kompoziti, ultraviyole ışık kullanılarak karmaşık parçaların üretildiği stereolitografi adı verilen katkı üretim süreci kullanılarak oluşturuldu. İşlemde elmas tozu ve polimer içeren bir bulamaç kullanılır. Baskıdan sonra, işlemin bir sonraki adımı daha da zorludur. Bu, Sandvik'in elmas kompozitin tam özelliklerini üretebilen, kişiye özel, tescilli bir post-işleme yöntemi geliştirdiği kritik adımdır. Fazla baskı bulamacı atıkları azaltmak için yeniden kullanılabilir - ve elmas tozu da bulamaçtan çıkarılabilir ve daha sonra geri dönüştürülebilir, bu da yöntemi daha sürdürülebilir hale getirir.

Sandvik'in elmas kompozit işlemi için bekleyen bir patenti var.

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.