CUPOLEX®, %100 geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış beton döşeme temelleri için patentli bir beton şekillendirme sistemidir.

Beton, yüzer veya yapısal bir beton döşeme oluşturmak için modüler kubbe formları üzerine dökülür. Altındaki döşeme, neme karşı bir kılcal bariyer sağlarken toprakla beton temasını en aza indirir, ancak eşdeğer yük taşıma kapasitesine sahip standart bir döşemeden daha az beton ve inşaat demiri kullanır.

CUPOLEX Plastik Kubbe Beton Formları, kalite ve diğer beton yapılarda güçlendirilmemiş veya betonarme döşemeler oluşturmak için yerinde dökülen kalıplardır. Beton, modüler kubbe formlarının üzerine dökülerek eğimli veya yapısal döşemeler oluşturulur. Benzersiz beton geometrisi Cupolex System, nemi ve toprak gazlarını gidermek veya çeşitli sürdürülebilir inşaat uygulamaları için çözümler sağlamak üzere havalandırılabilen bir alt döşeme boşluğu oluşturur - eşdeğer yük taşıma kapasitesine sahip standart bir döşemeden daha az beton ve takviye kullanır. Yük, kemer kolonu geometrisi sayesinde zemine aktarılırken alttaki boşluk birçok farklı uygulama için kullanılabilir.

CUPOLEX® ve ilgili yardımcı BETON STOP® ürününü kullanarak konut tipi veya hafif ticari gibi standart yer döşemeleri için tipik olarak 150 mm (6'') veya 300mm (12'') kalınlığında CUPOLEX® Döşeme Plakası kullanılır. Müsaade edilen taşıma gücünün 100 kPa'nın altında olduğu durumlarda ek takviyeler kullanılır ve maruz kalınan taşıma gücünü düşürmek için özel bir tasarım uygulanır. Döşemede kaplama betonun dökülmesi için genelde 6X6 W4.0/4.0 (152x152 MW25.8/25.8) ölçülerinde testere kesikli kaynaklı çelik hasır veya 152 x 152 MW34.9/34.9 6x6 W5.4/5.4) ölçülerinde testere kesiksiz çelik hasır kullanılır. Garaj alanlarında veya ağır yüklü döşemelerde olduğu gibi yüksek yük kapasiteleri gereken yerlerde ek takviyeler kullanılır. Çelik hasır ile ilgili yaygın bir eleştiri beton dökümünde çökmesi ve subasmana dayanarak tamamen kullanılamaz hale gelmesidir. Çelik hasır malzemesi CUPOLEX® elemanları üzerine yerleştirildiğinde, yükseltmeye gerek kalmadan gereken yükseklikte konumlanabilmektedir. Üst toprak tabakasının kalın olduğu durumlarda, daha derin bir döşeme plağı elde etmek için daha yüksek CUPOLEX® kullanılabilir. Bu da normalde döşemeyi gerekli seviyeye getirmek için ihtiyaç duyulan sert dolgunun yerine geçer ve sert dolgunun ithalatı, sıkıştırılması ve onaylanmasına bağlı maliyetleri bertaraf eder.

Her döşeme plağı özel olarak tasarlanmış olup, şu maddeleri içermektedir: gerekli CUPOLEX® ve BETON STOP® numarasını gösteren planlarla birlikte damgalı yapı çizimleri, gerekli toplam beton hacmi ve döşemenin tümüne yönelik güçlendirmeler/takviyeler, her plaka tamamlandığında Tescilli bir Profesyonel Mühendisten denetim ve sertifikalar. Döşeme plağı inşaat için hazır olduğunda teslimatı düzenlemek için Tescilli Onaylı Yükleniciye telefon açmanız ve tasarımınızın referans numarasını belirtmeniz yeterlidir. Proje sahasına doğru miktarda CUPOLEX® ve BETON STOP® ürünleri teslim edilecektir. CUPOLEX® elemanlarına kesme, atık veya bertaraf etme işlemleri gerekmemektedir; bu da zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.

Cupolex® modern beton döşeme çözümü, kalite standart bir döşemeye göre büyük avantajlar sağlar:

 • Yüksek su içeriğine veya tuzluluğa sahip toprakta havalandırılabilen bir boşluk ile döşemenin altında mükemmel bir nem bariyeri sağlar.
 • Su, beton döşemenin tabanından sızarak yapıyı su hasarından önemli ölçüde koruyor ve iç hava kalitesini artırıyor.
 • Nem betondan geçemez, böylece beton temelin üst ve alt kısmının kuru kalmasını sağlar. Bu, beton döşemeyi zemin altı kaplamalarına olası bir nem aktarımı kaynağı olarak ortadan kaldırır ve pahalı mimari zemin kaplamalarına, yer karolarına veya halılara zarar gelmesini önler.
 • Cupolex® döşeme altı boşluk boşluğunun havalandırılması, standart döşemelerin kontrol edemediği buhar girişini, nem seviyelerini ve sıcaklık aralıklarını etkili bir şekilde kontrol etmeye yardımcı olacaktır.
 • Döşemeyi bitmiş sınıf seviyesine getirmek için gereken dolgu veya çakılın yerini alır ve mühendislik dolgularının alınması, sıkıştırılması ve sertifikalandırılması ile ilgili maliyetleri ortadan kaldırır. Bu aynı zamanda altta yatan alt tabanın inşaat sonrası yerleşimi ile ilgili riskleri de azaltır.
 • Kazık / kiriş yapısal plakalarında düz standart plakalara göre daha uzun açıklıklar elde edilebilir.
 • Tasarımcılara YEŞİL ve LEED sertifikalı binalara katkıda bulunan sürdürülebilir özellikler sunmalarında yardımcı olur.
 • Daha yüksek kaliteli bir yüzey sağlarken döşeme kıvrılma ve büzülme çatlaklarının azalmasına neden olan beton kürünün maksimum kontrolü.
 • Kablo ve boruların döşenmesi için döşeme altı boşluğu sağlar ve yeni kablolama ve yardımcı programların yapım sonrası kurulumunu kolaylaştırır.
 • CUPOLEX® plakalar çok düşük taşıma kapasitesine, yüksek sıkıştırılabilirliğe veya çok geniş topraklara sahip topraklar için tasarlanabilir.

Avantajları

 • Dolgu malzemesinin maliyet tasarrufu
 • Doğal veya mekanik havalandırma
 • Kolay ve hızlı kurulum
 • Herhangi bir geleneksel levha olarak tamamlanabilir
 • Kolay bakım
 • Geleneksel sistemlere göre gelişmiş havalandırma
 • Kirişler ve levha birlikte tasarlanırsa monolitik olarak dökülebilir

Kurulum

 1. Ortalama iki işçi 140 m² / saat (1500 feet kare / saat)
 2. Her Cupolex® Formunda bir kurulum oku bulunur
 3. Formlar soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru başlatılarak kurulur
 4. Kurulum bir tasarım düzenini takip eder
 5. Önce ilk satırın BETONSTOP ve CUPOLEX'lerini yükleyin
 6. Takviye ağını uygun kapağı bırakarak doğrudan CUPOLEX'in üzerine yerleştirin
 7. Beton döşemenin geleneksel şekilde dökülmesi ve bitirilmesi
 8. Döşeme çok kalınsa birden fazla adımda dökün

Daha fazla bilgi almak için bu linki kullanabilirsiniz.

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.