Yalıtım malzemesi olarak pamuk, koyun yünü, saman ve kenevir gibi bazı doğal lifler kullanılır.

Pamuk

Pamuklu yalıtım %85 geri dönüştürülmüş pamuk ve borat ile işlenmiş %15 plastik elyaftan oluşur - selüloz yalıtımda kullanılan aynı alev geciktirici ve böcek / kemirgen kovucu. Bir üründe geri dönüştürülmüş mavi jean üretimi döşeme atığı kullanılır. Geri dönüştürülmüş içeriğinin bir sonucu olarak, bu ürün üretim için minimum enerji kullanır. Pamuk izolasyonu keçeler halinde mevcuttur ve fiberglas keçe izolasyonundan yaklaşık %15 ila %20 daha fazladır.

Koyun Yünü

Yalıtım olarak kullanım için, koyun yünü zararlılara, ateşe ve küflere direnmek için borat ile de muamele edilir. Bazı duvarlarda kullanım için bir avantaj olan büyük miktarlarda su tutabilir, ancak tekrarlanan ıslatma ve kurutma boratın süzülmesini sağlayabilir. Koyun yün keçeleri 2 x 4 inç ve 2 x 6 inç saplama çerçeveli duvar için sırasıyla R-13 ve R-19 değeri sunar.

Saman

150 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri'nin Büyük Ovaları'nda popüler olan saman balyası inşaatı yeniden ilgi gördü.

Samanın yapıştırıcı olmadan levhalara birleştirilmesi işlemi 1930'larda geliştirilmiştir. Paneller genellikle 2 ila 4 inç (5 ila 102 mm) kalınlığındadır ve her iki tarafında ağır kraft kağıdı ile karşı karşıyadır. Kartlar ayrıca iç bölümler için etkili ses emici paneller yapar. Bazı üreticiler, çok katmanlı, sıkıştırılmış saman panellerden yapısal yalıtımlı paneller geliştirmiştir.

Kenevir

Kenevir yalıtımı nispeten bilinmemektedir ve ABD'de yaygın olarak kullanılmamaktadır. R değeri diğer lifli yalıtım tiplerine benzer.

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.