Eolo, Daliform'un kendinden yataklı delikli zeminler için tek kullanımlık temeli havalandırmak için kullanılan kör kalıp sistemidir.

Eolo, kompostlama sistemlerinde hava dağıtımı, atık stabilizasyonu ve havanın biyofiltrasyonla kokusunun giderilmesi için delikli zeminler oluşturmak için kolay ve uygun maliyetli bir yöntemdir.

Eolo, ağır vasıtalar tarafından da erişilebilen yüksek kapasiteli ve sağlamlaştırılmış betondan delikli bir zeminin sağlanması için etkili, hızlı ve ekonomik çözüm teşkil etmektedir. Eksensel olarak delinmiş dikey asimetrik ağızlıklar sayesinde, gübreleştirmede, atık dengelileştirme sistemlerinde ve gıda ürünlerinin saklanması ve iyileştirilmesi için kullanılan depolama odalarındaki zeminlerin havalandırılmasında sırasında havanın dağıtımı için rahatlıkla kullanılabilir.  
                     
Eski çağlardan beri, bozulmamış nem ve bakterilerin gıdalara zarar vererek rutubet oluşturmasına engel olmak için depoların havalandırmasının gerekliliği bilinir (David Macaulay “la città Romana”).

Eolo geri dönüşümlü plastikten oluşur ve eko-uyumludur, ve 6 cm yükseklikli delikli tabakanın gerçekleştirilmesine olanak sağlayan özel yüksek ağızlıklardan oluşur.

Eolo yoluyla havadaki elementler, hava boşluğunda eşit bir şekilde dağıtılır ve daha sonra üst taraftan ortama üflenir.

Eolo kendini taşıyan ve hem statik yük açısından hem de ağır vasıtaları hareket ettirme açısından yüksek dayanıklık için delikli zeminlerin varlığına ihtiyaç duyulan, aşağıdaki örnekleri bulunan tüm uygulamalarda kullanılır:

  • çürütme gübreleştirme sistemleri;
  • atıkdan geri dönüştürme sistemleri
  • biyo-filtreleme sistemleri;
  • fito-saflaştırma depoları;
  • gıda depolama odaları.

Eolo kalıpları 50 x 50 cm (merkez uzaklığı) boyutlarında, 27 cm yüksekliğinde, maksimum havalandırmayı garanti etmek için sadece yanal dört ayağı üzerine yerleştirilecek konveks şekilde, gübreleştirmede, atık dengelileştirme sistemlerinde, koku giderme sistemlerinde ve gıda depolama odalarında havanın dağıtılması için yapılacak delikli zeminleri garanti altına almak için 6 cm yükseklikte ağızlıklı olmak zorundadır.

Eolo kalıpları, kemerin orta noktasına 8 x 8 cm'lik kelepçeyle uygulanan 150 kg'lik bir yüke karşı kırılma dayanıklılığı sağlar.

Geri dönüşümlü plastikten kalıplar, örneğin Eolo "ALAPLEN® CP30" üretilmelidir, gibi, sistemin oluşturulması için kullanılan, zehirleyici maddeler salınımı yapmayan, Çevre Uyumluluk Sertifikasına  sahip olan, ve şu Uluslararası Standartlarıyla Belgelenmiş bir şirket tarafından üretilmiş olmak zorundadır:
UNI EN ISO 9001 (Kalite), UNI EN ISO 14001 (Çevre); BSI OHSAS 18001 (Güvenlik) ve SA 8000 (Sosyal sorumluluk).

Eolo  ürün için ve "ALAPLEN® CP30" tahıl doku için teknik levha ve emniyet sayfasını sergilemek zorundadır ve kalıplarını sağlayan şirket ayrıca EOTA (Avrupa Teknik Onaylar Organizasyonu) üyesi bir kurum tarafından onaylanmış bir ürün sertifikasını da sunabilmelidir.

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.