Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük (EPS Köpük - Expanded Polystyren Foam), mükemmel yalıtım özellikleri sağlayan uzun ömürlü ve çok yönlü bir malzemedir. 

EPS'nin yapısının% 98 hava olduğu düşünüldüğünde, başlangıç termal özellikleri kullanım ömrü boyunca korunur. Toksik değildir, neme dayanıklıdır ve çürümez.

Polistiren taneciklerinin şişirilmesi ve birbirine kaynaşması ile elde edilen EPS ürünlerde, taneciklerin şişirilmesi ve köpük elde edilmesi için kullanılan şişirici gaz ‘Pentan’dır. Organik bir bileşen olan pentan, tanecikler içinde çok sayıda küçük gözeneklerin oluşmasını sağladıktan sonra, üretim sırasında ve üretimi takiben çok kısa sürede hava ile yer değiştirir. Açığa çıkan pentan gazı atmosferde zaten bulunan CO2 ve su buharına-H2O’ya dönüşür. Pentanın açığa çıkmasıyla, malzemenin bünyesinde bulunan çok sayıdaki (yoğunluğa bağlı olarak 1 m3 EPS’de 3-6 milyar) küçük kapalı gözenekli hücreler içinde durgun hava hapsolur. Malzemenin % 98’i hareketsiz havadır; %2’si ise polistirendir.

EPS Köpük, inşaat mühendisliği projelerinde kiremit gibi dolgu malzemesi, karayolu ve demiryolları yapımında dolgu ışığı gibi diğer birçok yapıcı uygulamada kullanılan çok çeşitli özellikler, şekiller ve boyutlarla üretilebilir. Ayrıca denizde yüzen dubalar inşa etmek için yüzer bir malzeme olarak da kullanılır.

İnşaatta, EPS Köpük esas olarak yalıtım için kullanılır. 1960'ların başında, başlangıçta Norveç'te, malzemenin inşaat mühendisliği sektörü için de uygun olduğu keşfedildi. Bir yandan, EPS Köpük yalıtım etkisi zeminin donmasını önleyerek müteakip çözülme problemlerini ortadan kaldırır. Öte yandan, mekanik direnci ve kohezyonu, büyük bir dikey ve yatay dirence sahip yapı yapılarına izin verir.

EPS Köpük, özel özellikleri için hafif bir temel malzemesi olarak sunduğu avantajlar nedeniyle inşaat mühendisliği sektöründe çeşitli olası uygulamalara sahiptir. 

EPS, kullanım sahasına göre istenilen yoğunluklarda üretilir. Özellikleri yoğunlukla istenilen yönde değiştirilebildiğinden malzeme israfına ve gereksiz maliyet artışlarına sebep olmaz. Isı yalıtım amacıyla genellikle 15–30 kg/m3 yoğunluklarda; ambalaj malzemesi olarak kullanım amacıyla da 20-100 kg/m3 yoğunluklarda üretilmektedir. Bitmiş ürün olarak EPS, hafiflik, kolay işlenebilirlik ve diğer malzemeler ile kompozit ürünlerin imalatında kullanılabilirlik gibi özelliklere de sahiptir.

Gürültü bariyerleri

Akustik ekranların yapımında geleneksel olarak kullanılan malzemeler EPS blokları ile değiştirilebilir ve daha sonra Toprak ve bitki örtüsü ile kaplanabilir, bu dolgu ekonomik, hafif ve hızlı uygulama çözümü sunar ve daha sonra yerden tasarruf sağlayarak yüksek kullanım sağlar.

Düşük yerleşim seviyesine sahip yapılar

EPS Köpük özellikle hafiftir, ancak şeklini korurken bir sıkıştırma yükü taşıyabilir. Dolayısıyla, doğru bir tasarım ve EPS'nin inşaat mühendisliği projelerine uygun şekilde dahil edilmesi, düşük yerleşime sahip yapılara yol açar. Bu sadece yapının hemen kullanıma sokulması avantajını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gelecekteki bakım maliyetlerinin de düşürülmesini sağlar. Yirmi yıl gibi faydalı bir ömür boyunca başlangıç maliyetleri ve bakım maliyetleri aktifleştirildiğinde, hesaplamaların sonucu her zaman EPS Köpükü tercih eder.

Öte yandan, kum gibi geleneksel ağır dolgu malzemeleri toprağın stabilitesinin kaybolmasına neden olabilir. EPS kullanarak doldurma yapısı kazılan alandan çok daha fazla ağırlığa sahip değildir ve bu nedenle toprağın dengesini etkilemez. EPS Köpükile binaların temellerinin altında yatan ilke, zemindeki dengeyi bozmaz, çünkü kazılan zeminin ağırlığı, yolun yapısı üzerinde kurulu EPS Köpük yeni malzemesinin ağırlığına eşittir.

EPS Köpük

Yan yüklerin önlenmesi

İndirilen malzemeler takviye olmadan gevşer veya minimum gerilme mukavemetine sahiptir, kaçınılmaz olarak doğal eğim açısının belirleyici faktör olduğu yol tasarımlarına yol açarken, EPS kullanan temeller dikey bir kenarda bile olabilir.

Kaldırım hasarında don olmaması

Yalıtım özellikleri nedeniyle EPS Köpük, Frost'un inşaat mühendisliği yapılarına verdiği hasarı sınırladı. Zeminin yüzeyinin hiele olmasını önlemek için nispeten ince katmanlar yeterlidir. Yolun temellerinin sıcaklığının 0 ° C'nin altına düşmesini önlemek için 5 veya 6 santimetrelik bir EPS Köpük katmanı yeterlidir.

Hassas yeraltı Frost olarak adlandırılanlara gelince, sürekli jeotermal ısı beslemesi, vakfın sıcaklığını EPS Köpük yalıtımı nedeniyle donmanın üzerinde tutar, ısı kaybını önler. Bununla birlikte, ılımlı buz / çözülme döngülerinin yanı sıra kar yağışı ile, yüzeyin kaygan olma riski daha yüksektir.

EPS Köpük uygulanması, zeminin yüzeyinin erimesi ile üretilen etkileri önler: zeminde bulunan su,% 10'luk genişleyen ve daha sonra Nehir, yukarıda bulunan yapının bu kuvvetler nedeniyle kırılabileceği şekilde donar. EPS'nin ısı yalıtımının mükemmel özellikleri sayesinde bu önlenebilir.

Drenaj kalitesi

EPS Köpük, bir alandaki fazla suyu tahliye etmek için kullanılabilir, örneğin yeraltı suyu seviyesi bitkiler ve ağaçlar büyüyemeyecek kadar yüksek olduğunda spor, parklar veya çimenli arazi. Ayrıca drenajın zayıf olduğu ve zeminin yağmurdan sonra ıslatıldığı ve oynamaya uygun olmadığı yerlerde. Su, 'sinterlenmiş' olarak adlandırılan özel bir EPS kalitesi kullanarak EPS Köpük taneleri arasında bir basamak ağı üzerinden akabilir.

Diğer bir avantaj da, tarama işlemlerinden kaynaklanan turba ve atık gibi genellikle yumuşak olan yer altı topraklarında mükemmel bir basınç dağılımının elde edilmesidir.

Drenaj plakaları

EPS Köpük plakalarının drenajı açıkça gözeneklidir ve 5 ila 25 santimetre arasında bir kalınlığa sahiptir. Çok küçük bir yoğunlukla (12 kg / m3) elde edilir ve suya geçirgenliği saniyede metreküp başına 10 ila 12 litredir. EPS sektörü tarafından, örneğin spor alanları, tenis kortları, otopark, kısmen döşeli alanlar, ahır zeminleri ve yapay iç mekan sürme parkurları gibi zayıf zeminlerde bir işin inşası veya yenilenmesi için özel olarak geliştirilmiş bir malzemedir. çim alanlar ve diğer karşılaştırılabilir uygulamalar.

EPS Strafor Köpük

Pontonlar

Yatlar için limanın rıhtımları, örneğin, normalde ahşaptan yapılır. Buradaki sorun sadece uçlarda desteklenen yapılar değil, bu nedenle rıhtımların ahşabı ve gerekli kazıkların da ağır olması gerekiyor, ancak bu durumlarda ahşaba ek olarak, özellikle su yüzeyi.

Bununla birlikte, EPS bloklarını yüzen ve neme karşı temeli olmayan bir temele kullanarak, çok küçük bir ahşap oranıyla çalışabilirsiniz. Sonuçta, EPS suda yüzer ve inşaatın tüm noktalarında iskeleyi destekler. Suyun seviyesini değiştirmek için EPS ile yukarı ve aşağı kaydırılabilen bir iskele inşa etmek de mümkündür. Ek olarak, kazıkların tedarikindeki değişiklik basit bir iştir ve kısaltılması veya uzatılması kolay ve ucuz olabilir. Kullanılacak EPS'nin kalınlığı, iskeleye katlanması beklenen maksimum kişi sayısına bağlıdır.

Rekreasyon adacıkları

Birkaç bin metrekarelik bir rekreasyon adacığı EPS'ye oldukça kolay bir şekilde kurulabilir. Genellikle, Isleta Pueblo'nun tüm bitki örtüsü, insanlar ve binalar dahil ağırlığına dayanması için birkaç on santimetre EPS'lik bir katman yeterlidir. Birkaç ek EPS drenajı plakası, yağmurlu havalarda yağmur suyunun doğru su tahliyesini ve kuru havalarda iyi bir su kaynağını da sağlayabilir.

Bloklar ve plakalar zemine yapıştırılır, takviye edilir ve birbirinin üzerine dik açılarda yerleştirilir. Köpük, PUR ile son bir işlemden sonra ve sertleştikten sonra çıplak adacık bir ekskavatör kürekle suya itilir. Görüş katmanı ve çeşitli olası yapılara göre arazinin tutulması katmanı yerleştirilir.

Adacıkların sabitlenmesi, çekiçler, ahşap veya beton yığınları veya ahşap ile tahrik edilen tüplerin yardımıyla, bir itme borusundan dolayı derinliğe kadar olan kazıklardır. Bu nedenle, su seviyesindeki değişiklikler nedeniyle adacıkın dikey hareketi sorunsuz bir şekilde emilebilir.

Sonra isleta toprak ve bitki örtüsü üzerine kurulur. EPS üzerinde rekreasyon adacığı sadece hızlı bir şekilde inşa edilemez, aynı zamanda geleneksel bir şekilde bir adacık yapımından çok daha az maliyetlidir. Öte yandan, yapı kesin bir şey değildir ve sadece hareket edebileceğiniz la isleta.

Küçük EPS Köpük köprüleri

İnşaat mühendisliğinde EPS'nin bir başka özel uygulaması da EPS'yi destek olarak kullanan küçük köprülerin inşasıdır. Taban, 52 santimetre kalınlığında, 1.25 m genişliğinde ve 6.05 metre uzunluğunda bir veya daha fazla EPS bloğundan oluşur. Her biri yaklaşık 80 kilo ağırlığında. Yüzey alanı 7.8 metrekaredir. Yüksekliğin her santiminde, her bloğun 75 kilo kaldırma kuvveti vardır. Bir blok 3.750 kilogramlık bir yükü ve üst yüzeyi su seviyesinin biraz üzerinde olan bir filoyu destekler. Örneğin kontrplak basıncının dağılımı için katmanlar, yükün EPS üzerindeki eşit dağılımını sağlar. Köprü, tırabzanlar, giriş ve çıkış rampaları (bisikletler için) ve demirleme halatları ile demir ile donatılmıştır. Bir aracı EPS köprüsü üzerinden bile geçebilirsiniz. Bununla birlikte, bu amaçla, giriş ve çıkışın altındaki çelik kirişlerle güçlendirilmiş rampalara çelik saclar yerleştirmek gerekir. Dönen çelik plakalar Birliği yeterli dirence sahip olmalıdır.

EPS köprüsünün en belirgin avantajları :

  • Uygulama özellikle hızlı.
  • Maliyet genellikle diğer çözümlerin maliyetinin sadece bir kısmıdır.
  • EPS'nin geçici köprüsünün geri çekilmesi çok basittir ve iz bırakmaz.
  • Diğer yerlerde ve diğer uyarlamalarda yeniden kullanım son derece basit ve ucuzdur.
  • Bir EPS köprüsü inşa etmek için ağır malzemelerin kullanılması gerekli değildir: en ağır bileşen sadece 80 kilo ağırlığındadır ve iki kişi tarafından kolayca manipüle edilebilir.
  • Gerekirse, geçişe izin vermek için köprü kolayca döndürülebilir.
  • EPS beton ışığı

Geri dönüşüm sayesinde kullanılan EPS, hafif yalıtım betonu üretimi için uygun bir hammadde haline gelir. Beton karışımı işlemi sırasında EPS öğütülmüş atıkların eklenmesi, sadece betonun mükemmel yalıtım özellikleri elde etmesini sağlamakla kalmaz, ayrıca ağırlığının özellikle hafif olmasını sağlar. EPS Köpük beton şu anda yol yapımı için de kullanılmaktadır.

Bütün bu özelliklerinin yanı sıra EPS, %100 geri dönüşümlü bir malzeme olması ve bünyesinde bulundurduğu malzemelerin atmosfere ve ozon tabakasına zarar vermemesinden ötürü çevre dostu bir malzemedir. EPS’nin özel tipleri ayrıca, gıda maddelerinin amblajlarında bile kullanılabilen ve insan sağlığına zararlı olmayan bir üründür.

EPS ürünler, levha, boru veya önceden şekil verilmiş elemanlar halinde, yapıların ısı ve ses yalıtımında ve ambalaj sanayiinde yoğun bir şekilde kullanılırlar. EPS ürünlerin ayrıca, binalarda duvar malzemesi olarak kullanımından, soğuk hava depolarının yalıtımına, soğuk bölgelerdeki karayolu yapımına, zeminlerin takviyesine, gemiler için can simidi ve can yeleği yapımına kadar sayılması mümkün olmayan; hafifliğin, dayanımın, kolay şekil verebilmenin, kolay uygulayabilmenin ve düşük ısı iletkenliğinin önemli olduğu bütün uygulamalarda sınırsız kullanım alanı vardır.

Sonuçlar

İnşaat ve hidrolik mühendisliğinde EPS kullanımının sunduğu olanaklar neredeyse sınırsızdır. Son birkaç yıldır, işlevsellik, hız, kesinlik ve ekonomik avantajların birleşimi nedeniyle EPS'nin inşaat mühendisliği sektörü için en çekici yapı malzemelerinden biri olmuştur. Bir yapı malzemesi ve fevkalade hafif bir dolgu malzemesidir ve yalnızca uygulamanın gereksinimlerini, uygun bir planı ve doğru bir uygulamayı dikkate almak için gereklidir. EPS köpüklerin şantiyelerdeki en önemli alternatifleri kör kalıp ürünleridir.

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.