Kaset döşeme sistemi özellikle daha fazla döşeme yüklerini taşımak için insanların yoğun bulunduğu döşeme yüklerinin fazla olduğu örneğin okullar, alışveriş merkezleri, otoparklar, sinema tiyatro gibi kültür yapıları, istasyon binaları ve buna benzer yerler için geliştirilmiştir. Bu tür kaset döşemenin klasik sistemde kalıplanması çok miktarda kerestenin zayi olmasına ve büyük işçilik kayıplarına neden olmakta, netice üründe son derece kalitesiz bir imalat oluşmaktadır. Bunun için Kaset döşeme kalıbı, kolay kullanımı sayesinde kalıp hazırlığının çok hızlı, netice ürünü çok kaliteli olmasını sağlamaktadır.

Tüm malzemeler insan taşımasına uygun elle kurulabilen ve vinç gerektirmeyecek parçalardan oluşmaktadır. Düşer kafalı kaset döşeme uygulaması sayesinde kalıpla erken söküm yapılabilmekte bu da az insan az kalıp az emekle çok hızlı ve kaliteli üretim almanızı sağlamaktadır.Sistem kolay kurulabilen taşıyıcı bir iskele ve üzerine konulan kalıpta erken sökümüde sağlayan düşer kafa, düşer kirişlerle ve onun üzerine konulan kaset kalıpları ile tamamlanmaktadır. Bu tür bir kalıp sisteminde kaset kalıp malzemeleri minimum 15'er kere kullanılabilmekte bu da yapı içinde kalıp maliyetini yok denilecek kadar azaltmaktadır. Yanda resimlerde ve perspektif çizimde sistemin detayları görülebilmektedir.

Kaset Döşeme Kalıbı Özellikleri

  • İsteğe bağlı olarak istenilen boyutta üretilmektedir.
  • Kalıp ömrü ortalama olarak 50 kullanımlıktır
  • Mükemmel bir beton yüzeyi sağlar
  • Dayanıklı kullanımı kolaydır.
  • Plak döşemelere nazaran önemli ölçüde beton tasarrufu sağlar.
  • Montajı, taşınması, işçiliği ve sökülmesi kolaydır.

Kaset kalıp genellikle kolon aks aralığının 8m ve üzeri olan projeler (konferans salonu, amfi, fabrika binası gibi) ve döşemenin birim alanda fazlaca yük taşıması gerektiği durumlarda (makine yerleşimi, kamyon yükleme bölgesi, forklift çalışma alanı, katlı oto galeri gibi) kullanılır. Kasetin şekli itibariyle döşemede çift yönlü nervür kirişler oluşarak döşeme taşıma kapasitesi artırılır. Böylece kaset döşeme sayesinde beton döşeme kendi ağırlığı ve üzerine gelecek olan dinamik ve statik yükleri kolayca taşır. Fiberglas malzemeli ve demir ve ahşap gibi takviyelerle ilave kuvvetlendirilmiş kalıplar dış ortam ve betondaki sıcaklık değişiminden çok az etkilenir. Bu sebeple beton soğukken veya beton kür zamanında yüksek sıcaklıkta iken kalıplar beton sertleşme kalitesini düşürecek veya betonu çatlatma riski oluşturacak şekilde beton altında çalışmaz. Bu durum fiberglas olmayan takviyesiz plastiklerde önemli bir risktir.

Kaset Döşeme Kalıp Kurulum ve Uygulama

Döşemenin alt iskele sistemi kurulduktan sonra projedeki ana taşıyıcı kirişler tabanlar yerleştirilerek oluşturulur ve komple yatay olarak döşenmiş plywood veya H20 taşıyıcılar veya 10x10cm kalaslar üzerine fiberglas kaset döşeme kalıplar serilir. En çok karşılaşılan uygulama iskele ‘U’ ları üzerine H20 kirişler ve onun üzerine 10x10cm kalıp ızgarası sistemidir. Yeni ve yıpranmamış kalıplar söküldükten sonra brüt beton yüzeyi verir. Eski ve yıpranmış kasetlerde kaset döşeme aralarına betonun sızmasını azaltmak için dolgu yapılabilir veya nitelikli endüstriyel bant çekilebilir. Döşenen kalıp üzerine yağlama ve demir örme işlemi uygulanır. Özellikle eski ve hasarlı kalıplara kalıp ayırıcı uygulamasına çok hassasiyet gösterilmelidir. Ayrıca kullanılacak olan yağın marka ve niteliği de önem taşır. Yağlama ve demir örmeden sonra beton uygulamasına geçilir.

kaset-kurulum

Kaset Döşeme Kalıpların Sökümü

Fiberglas malzemeli kaset kalıpların 2 ana sebepten dolayı betondan sökümü plastik kalıplara göre zor olabilir. Birincisi yüksek termal dayanımı sebebiyle beton altında çalışmayıp genleşmeyişi, bu sebeple betona tam yapışık olarak görevini yapması, ikincisi ise müşteri talebine göre zor formlarda (dik yan yüzeyler, keskin rodüsler gibi) üretilmiş olabilmesidir.

Bu faydaları sağladığından dolayı kalıpların sökümünde özenli davranılmalıdır. Kalıpların sökümünde kasetin orta bölgesindeki siboptan hava basmak için hava kompresörü kullanılır. Hava kompresörünün kapasite ve basıncı yeterli olmalıdır. Uygun hava basıncı olması durumunda kalıp zaten ayırıcı yağ ile yağlandığından kalıpları zorlamaya ve kalıplara hasar verici darbelere gerek kalmayacaktır. Kaset kalıpların betondan sökümünden sonra zaman içinde eğer belirgin bir kirlenme oluşursa kalıpların su ile yıkanması ve yüzeydeki beton kirinin temizlenmesi sonraki kullanım ve beton yüzey kalitesi için faydalı olacaktır. Kötü yağlama, kalıpların temizlenmemesi ve aceleci bir yaklaşımla kalıp kenarlarının hasarlanarak sökümü kalıbın sonraki kullanımlarında problemler oluşturacaktır.

Kaset Döşeme Kalıp Depolama

Fiberglas (polyester) kaset kalıplar parlak yüzü üste gelecek şekilde birbiri içine geçirilerek üst üste konulmalıdır. Yeterli alan mevcut ise üst üste değil de kaseti yan dikerek yan yana da dizilebilir. Kalıplar inşaat alanlında kullanımda iken kullanım kolaylığı sebebiyle içi yukarıya bakacak şekilde ters pozisyonda durabilir, fakat uzun süreli depolamada kasetlerin içerisinde su birikimine izin vermemek için dış bükey duruş önemlidir. Uzun süreli bekletmede malzeme yorulmasını en aza indirmek için mümkün olduğunca az sayıda üst üste istifleme yapılmalıdır.

FİBERGLAS Kaset Döşeme Kalıp ÖZELLİK VE AVANTAJLARI

1- Düşük serili üretim gereğinde ana kalıp maliyeti yönünden üretimi uygundur. Çok bilinen, en çok kullanılan ve en alışık olunan kaset döşeme kalıbı türüdür.
2- El imalatı ve yarı otomatik sistemde üretilir. Pres ürünü değildir.
3- Ana malzemesi cam fiber takviyelidir. Yüzeyi sert ve parlaktır.
4- İç yüzeyde genellikle ahşap takviye kullanılır. Demir de kullanılabilir.
5- Çok miktarda modeli mevcuttur. Tasarım ve üretimi kolaydır.
6- Kullanılan polyester, jelkot ve cam elyafı türü ve kalınlığına göre kalite düzeyi farklılaştırılabilir.
7- Dış yüzeyi düzgün, sert ve parlaktır.
8- Betondan sökülmesi kolaydır.
9- Depolama, taşıma ve kalıp sökümünde darbe ile tahrip edilmediği müddetçe kaliteli bir ürün çok sayıda inşaatta kullanılabilir.
10- Genellikle plastikten ağır, demirden hafiftir.
11- Her beton statik gerekliliğe göre imalatı mümkündür. Cidar kalınlığı ve takviyesi kolayca artırılabilir.
12- Tamir imkanı fazladır ve tamir işlemleri kolaydır. Her türlü darbe ve kırığı tamir edilebilirdir. Büyük çaplı tamirler de mümkündür. Tamir edebilecek firma bulmak kolaydır.
13- Gerektiği kadar gevrek ve gerektiği kadar esnektir. Darbe emme özelliği vardır. Darbe ile şekil değiştirmez.
14- Yüzey düzgünlüğünü eskise de kolayca kaybetmez. Kaliteli malzeme ile üretilen yüzeyler erken matlaşmaz.
15-İkinci el satışı kolay ve alışılmıştır.
16-Demirinden başka kısmının pek hurda değeri yoktur.

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.