Mantolama, hem konut hem de ticari inşaatın zemin, duvar ve çatı montajlarında kullanılan tahta veya benzer panel malzemesidir. Mantolamanın en temel işlevi, herhangi bir uygulamada üzerine diğer malzemelerin uygulanabileceği bir yüzey oluşturmaktır. Her biri uygulamasına göre belirli bir işleve sahip olan çeşitli mantolama türleri vardır.

Zemin kaplaması, canlı yükleri yukarıdan zemin kirişlerine taşıyan bir binanın yapısal bir bileşenidir. Çivi ve yapıştırıcı ile zemin yapısına sabitlenmiş bir dil ve oluk yapısal paneldir. Genellikle bir zemin çerçevesi inşa edildikten sonra ve duvarlar inşa edilmeden önce monte edilir. Genellikle alt döşeme olarak adlandırılan yapısal paneller, kontrplak ve yönlendirilmiş yonga levha (OSB) olarak bilinen ahşap ürünlerdir. Kontrplak, birbirine yapışan ince kaplama tabakalarından yapılır ve OSB, birbirine yapışan ahşap yongalarından yapılır. Her iki yapısal panel de genellikle daha uzun uzunluklarda ve değişen kalınlıklarda mevcut olmalarına rağmen standart 3/4 inç kalınlığında, 4x8 ayak sac boyutu kullanılarak monte edilir. Bazı zemin montaj uygulamalarında, bitmiş zemin malzemesinin ne olduğuna bağlı olarak, bir alt tabaka gerekebilir. Kaplama zemin malzemesinin tutturulabileceği pürüzsüz, düz bir yüzey oluşturmak için alt zemin üstüne döşenir. Döşeme olarak kullanılan ahşap ürünler genellikle 1/4 inç kalınlığında, 4x8 yapraktır ve sunta, OSB, kontrplak veya luan olabilir. Bazı ürünler rulo halinde bulunur ve mantar veya köpük gibi ses iletimini emmeye yardımcı olur ve bu ürünler akustik altlık olarak bilinir. Çimentolu bir altlık kullanan karo gibi ahşap dışında bir malzeme gerektiren özel kurulumlar için başka altlık tipleri de mevcuttur. Bir son kat döşeme malzemesi için alt zemin veya altlık olarak önerilenleri bir imalatçı ile doğrulamak her zaman önemlidir.

Dış duvar kaplaması, rüzgar ve suyun girmesini önlemek için bina zarfı ile birlikte çalışır. Yapısal olmayan veya yapısal kaplama olabilir. Yalıtım mantolaması olarak da bilinir, ek yalıtım sağlamak için bir dış duvara yapısal olmayan kaplama monte edilir ve bazı durumlarda radyant bariyer görevi görür. Yapısal olmayan kaplamalar, doğrudan çapraz desteğin monte edildiği dış duvar çerçevesine uygulanabilir. Ayrıca yapısal kaplamanın iç veya dış tarafına da monte edilebilir. Çeşitli R değerleri sunan birçok yalıtım mantolaması tipi vardır. Tipler arasında plastik, köpük, selüloz elyaf, kağıt yüzlü ve folyo yüzlü levhalar bulunur. Yalıtım mantolaması, bir bıçakla kolayca kesilebilen hafif bir paneldir. Paneller dış duvar çerçevesine geniş başlı galvanizli çivilerle tutturulmuştur. Yalıtım kaplamasının kullanımını düşünürken, yanıcılık bir sorun haline gelir, bu nedenle üreticinin kurulum için önerilerine uyduğunuzdan emin olun.

Yapısal kaplama dış duvar çerçevesine tutturulur, duvarlar pozitif ve negatif kuvvetlere karşı tutturulur. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı yapısal kaplama vardır; ahşap, alçı veya çimento esaslı kaplama olabilirler. Ahşap esaslı yapısal kaplama, kontrplak, yönlendirilmiş yonga levha ve gofret içerir. Bu ahşap ürünler 1/2 inç kalınlıklarda ve 4x8, 4x9 ve 4x10 boyutlarında tabaka boyutlarında mevcuttur. Her tür ahşap kaplama, farklı performans özellikleri sunan çeşitli malzeme sınıflarında sunulmaktadır; mantolama yangın geciktirici işlem görmedikçe herhangi bir yangına dayanıklılık sunmazlar. Ahşap kaplama ahşap çerçeveli yapılarda duvar raflarını önler ve tipik olarak konut uygulamalarında kullanılır.

Alçı esaslı yapısal kaplama kağıt yüzlü, cam mat yüzlü veya yüzlü çekirdek takviyeli kaplama olabilir. Bu alçı ürünleri 1/2 inç ve 5/8 inç kalınlıklarda ve 4x8, 4x9 ve 4x10 yaprak boyutlarında mevcuttur. Her bir alçı mantolaması tipi farklı performans özelliklerine sahiptir. Kağıt yüzlü alçı ve yüzeysiz alçı / selüloz çekirdek takviyeli kaplama yanıcı malzemelerdir ve neme dayanıklı değildir. Cam matlı alçı kaplama yanmaz ve neme karşı dayanıklıdır. Alçı kaplama yaygın olarak ticari uygulamalarda kullanılır.

Çimento esaslı yapısal kaplama çimento levha veya fiber çimento kaplama olabilir. Bu çimento ürünleri 1/4 inç ve 1/2 inç kalınlığında ve 3x5 ve 4x8 tabaka boyutlarında mevcuttur. Çimento tahtası mantolaması, cam elyafı file ile güçlendirilmiş Portland çimentosu ile yapılır. Bu levhalar yanmaz ve nem hasarına karşı dayanıklıdır. Lifli çimento mantolaması da Portland çimentosu ile yapılır, ancak selüloz ile takviye edilir. Lifli çimento mantolaması yanıcıdır ve neme dayanıklı değildir. Çimento esaslı kaplama tipik olarak dış duvarlarda EIFS, seramik karo ve ince tuğla altında kullanılır.

Çatı kaplamaları yapısaldır, çatı çerçeveleme elemanlarının yanal desteklenmesini sağlar ve hem canlı hem de ölü yükleri yukarıdan aşağıdaki kirişlere ve kafes kirişlere taşır. Dış duvar ahşap kaplamalarına benzer şekilde, çatı kaplamaları kontrplak, yönlendirilmiş yonga levha ve gofret içerir.

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.