Poliizosiyanürat veya poliizo, hücrelerinde düşük iletkenliğe sahip hidrokloroflorokarbon içermeyen gaz içeren, ısıyla sertleşen plastik, kapalı hücreli bir köpüktür.

Poliizosiyanürat yalıtım sıvı, püskürtmeli köpük ve sert köpük levha olarak mevcuttur. Ayrıca çeşitli yüzeylere sahip lamine yalıtım panelleri halinde de yapılabilir. Poliizosiyanürat yalıtımın yerinde köpüklü uygulamaları genellikle köpük levhaların takılmasından daha ucuzdur ve sıvı köpük kalıplarının kendisinin tüm yüzeylerine daha iyi performans gösterdiğinden.

Zamanla, poliizosiyanürat yalıtımın R değeri, düşük iletkenlikli gazların bazıları kaçtığında ve hava yerini aldıkça düşebilir - bir olay termal sürüklenme veya yaşlanma olarak bilinir. Deneysel veriler, çoğu termal kaymanın yalıtım malzemesi üretildikten sonraki ilk iki yıl içinde meydana geldiğini göstermektedir.

Sert poliizosiyanürat köpük paneller üzerindeki folyo ve plastik kaplamalar R-değerinin stabilize edilmesine yardımcı olabilir. Testler, metal köpüğü kaplamaları ile sert köpüğün stabilize R-değerinin 10 yıl sonra değişmeden kaldığını göstermektedir. Yansıtıcı folyo, doğru bir şekilde monte edilir ve bir açık hava alanına bakarsa, aynı zamanda parlak bir bariyer görevi de görebilir. Hava boşluğunun boyutuna ve yönüne bağlı olarak, bu toplam termal dirence başka bir R-2 ekleyebilir.

Bazı üreticiler, yapısal yalıtımlı panellerde (SIP'ler) yalıtım malzemesi olarak poliizosiyanürat kullanır. SIP üretmek için köpük levha veya sıvı köpük kullanılabilir. Sıvı köpük, iki ahşap kaplama arasına önemli bir basınç altında enjekte edilebilir ve sertleştiğinde köpük, köpük ile kaplamalar arasında güçlü bir bağ oluşturur. Poliizosiyanürattan yapılmış duvar panelleri tipik olarak 89 mm kalınlığındadır. Tavan panelleri 190 mm kalınlığa kadar 7,5 inçtir. Bu paneller, daha pahalı olmalarına rağmen, EPS'den daha fazla ateş ve su buharı difüzyonuna dayanıklıdır. Ayrıca verilen kalınlık için% 30 ila% 40 daha iyi yalıtırlar.

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.