Polistiren - renksiz, şeffaf bir termoplastik - yaygın olarak köpük levha veya beadboard yalıtımı, beton blok yalıtımı ve küçük polistiren boncuklarından oluşan bir tür gevşek dolgu yalıtımı yapmak için kullanılır.

Köpük levha yalıtımı için yaygın olarak kullanılan kalıplanmış genişletilmiş polistiren (MEPS), küçük köpük boncuklar olarak da mevcuttur. Bu boncuklar beton bloklar veya diğer içi boş duvar boşlukları için dökme yalıtımı olarak kullanılabilir, ancak son derece hafiftirler, statik elektrik yükünü çok kolay alırlar ve kontrolü çok zordur.

MEPS'e benzer diğer polistiren yalıtım malzemeleri genleşmiş polistiren (EPS) ve ekstrüde polistirendir (XPS). EPS ve XPS'nin her ikisi de polistirenden yapılır, ancak EPS birbirine kaynaşmış küçük plastik boncuklardan oluşur ve XPS, bir formdan tabakalara bastırılan erimiş bir malzeme olarak başlar. XPS en çok köpük levha yalıtımı olarak kullanılır. EPS genellikle bloklar halinde üretilir. Hem MEPS hem de XPS genellikle yapısal yalıtım panelleri (SIP'ler) ve yalıtım beton formları (ICF'ler) için yalıtım olarak kullanılır. Zamanla, XPS yalıtımının R değeri, düşük iletkenlikli gazların bazıları kaçtığında ve hava yerini aldıkça düşebilir - bir olay termal sürüklenme veya yaşlanma olarak bilinir.

Polistiren köpük levhasının termal direnci veya R değeri yoğunluğuna bağlıdır. Polistiren gevşek dolgu veya boncuk izolasyonu, köpük levhaya kıyasla tipik olarak daha düşük bir R değerine sahiptir.

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.