Yükseltilmiş döşeme sistemi (ayrıca yükseltilmiş döşeme, erişebilir zemin veya yükseltilmiş erişim bilgisayar tabanı), mekanik ve elektrik hizmetlerinin geçişi için gizli bir boşluk oluşturmak için katı bir alt tabakanın (genellikle beton bir döşeme) üzerinde yükseltilmiş bir yapısal zemin sağlar.

Yükseltilmiş döşeme sistemleri, modern ofis binalarında ve mekanik servisler ve kablolar, kablolama ve elektrik temini yönlendirme gereksinimi olan komuta merkezleri, Bilgi teknolojisi veri merkezleri ve bilgisayar odaları gibi özel alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür döşeme, altına yerleştirilebilecek hizmetlere uyacak şekilde 2 inçten (51 mm) 4 metreden (1200 mm) yüksekliğe kadar değişen yüksekliklerde monte edilebilir. Ek yapısal destek ve aydınlatma genellikle, bir kişinin taranması ve hatta altından geçmesi için yeterince kaldırıldığında sağlanır.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemi

ABD'de, yerden hava dağıtımı, 1970'lerden beri Avrupa'da yapılan koşullandırılmış havayı dağıtmak için yükseltilmiş zeminin altındaki boşluğu bir plenum odası olarak kullanarak bir binayı soğutmanın daha yaygın bir yolu haline geliyor. Veri merkezlerinde, izole edilmiş klima bölgeleri genellikle yükseltilmiş döşemelerle ilişkilidir. Delikli fayanslar, geleneksel olarak koşullandırılmış havayı doğrudan onlara yönlendirmek için bilgisayar sistemlerinin altına yerleştirilir. Buna karşılık, bilgi işlem ekipmanı genellikle soğutma havasını alttan çekmek ve odaya boşaltmak için tasarlanmıştır. Daha sonra bir klima ünitesi odadan hava çeker, soğutur ve yükseltilmiş zeminin altına zorlar ve döngüyü tamamlar.

Yukarıda, tarihsel olarak yükseltilmiş bir zemin olarak algılanan ve hala orijinal olarak tasarlandığı amaca hizmet eden şeyler açıklanmaktadır. On yıllar sonra, yükseltilmiş döşemeye alternatif bir yaklaşım, yerden hava dağıtımının kullanılmadığı daha geniş bir uygulama yelpazesi için yerden kablo dağıtımını yönetmek için geliştirilmiştir. 2009 yılında, yükseltilmiş döşemeye benzer, ancak çok farklı yaklaşımları ayırmak için İnşaat Spesifikasyonları Enstitüsü (CSI) ve Kanada İnşaat Spesifikasyonları (CSC) tarafından yükseltilmiş döşemenin ayrı bir kategorisi kurulmuştur. Bu durumda yükseltilmiş döşeme terimi, düşük profilli sabit yükseklik erişim döşemesini içerir. Ofisler, sınıflar, konferans salonları, perakende satış alanları, müzeler, stüdyolar ve daha fazlası, teknoloji ve kat planı yapılandırmalarındaki değişiklikleri hızlı ve kolay bir şekilde karşılamak için birincil gereksinime sahiptir. Bir plenum odası oluşturulmadığından yerden hava dağıtımı bu yaklaşıma dahil değildir. Düşük profilli sabit yükseklik farkı, sistemin yükseklik aralığını 40 cm (1,6 inç) ila 70 mm (2,75 inç) arasındaki kadar düşük tutar; ve zemin panelleri entegre destekle üretilir (geleneksel kaideler ve paneller değil). Kablolama kanallarına hafif kapak plakaları altında doğrudan erişilebilir.

Tasarım

Geleneksel zemin tipi, genellikle 2 × 2 feet veya 60 × 60 cm olan çıkarılabilir (kaldırılabilir) zemin panelleri için destek sağlayan ayarlanabilir yükseklikte desteklerin ("kaideler" olarak adlandırılır) bir ızgaralı metal çerçevesinden veya alt yapısından oluşur. Bacakların / kaidelerin yüksekliği, aşağıda sağlanan kabloların ve diğer hizmetlerin hacmi tarafından belirlenir, ancak tipik olarak 24 inç ila 48 inç arasında tipik yüksekliklerle en az altı inç veya 15 cm'lik bir boşluk için düzenlenir.

Paneller normalde çelik kaplı yonga levhadan veya çimentolu iç çekirdekli çelik panelden yapılmıştır, ancak bazı karoların içi boş çekirdeklere sahiptir. Paneller, uygulamaya uygun halı karoları, yüksek basınçlı laminatlar, mermer, taş ve bilgisayar odalarında ve laboratuvarlarda kullanılmak üzere antistatik yüzeyler gibi çeşitli zemin kaplamalarıyla kaplanabilir. Çimento üst yüzeyli bir panel kullanıldığında, paneller bazen çıplak bırakılır ve mühürlenir veya lekelenir ve kiremit görünümü oluşturmak ve müşteri tasarrufunu sağlamak için mühürlenir. Bu çıplak uygulama çoğunlukla ofis alanında, koridorlarda, lobilerde, müzelerde, kumarhanelerde vb.

Yapısal sorunlar

Sallanan paneller ve paneller arasındaki boşluklar gibi yapısal sorunlar, ekipmanda önemli hasara ve personelin yaralanmasına neden olabilir. Yükseltilmiş döşeme sisteminin yapısal bütünlüğü için düzenli denetimler, sorunların tanımlanmasına ve azaltılmasına yardımcı olabilir.

Yük taleplerini karşılamayan zeminler kullanılırken ekipman ve zemin hasarı oluşabilir. Yük değerleri 1.000 pound ila 25.000 pound arasındadır. Daha yüksek paneller bir zeminin daha ağır bölgelerinde kullanılabilirken daha düşük paneller daha hafif alanlarda kullanılabilir.

Bu tür birçok sorun alt kurulumla ilişkilendirilebilir. Kurulum sırasında, enkazdan arındırılması ve mümkün olduğunca düz olması gereken alt zeminin durumuna dikkat edilmelidir. Yükseltilmiş zemini çevreleyen duvarlar, yükseltilmiş zemin panellerinin kesilmesi ihtiyacını en aza indirmek ve sallanan panelleri ve boşlukları en aza indirmek için mümkün olduğunca kare olmalıdır.

Düşük profilli, sabit yükseklik sistemleri, panellerin kesilmesini en aza indiren ayarlanabilir kenar bileşenlerine sahip düzensiz şekilli odaları barındırır.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemi Nedir?

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri İçin Tipik Olarak En Uygun Alanlar

 • Bilgisayar odaları ve diğer bilgi teknolojileri alanları
 • Genel açık ofis alanları
 • Eğitim ve konferans alanları
 • Sergi alanları
 • Elektrik dolapları, fan odaları vb. Dahil ofisler için destek alanları
 • Temiz odalar

Yükseltilmiş Döşeme Sisteminin Avantajları

 • Bu tip zemin sistemi, diyafram boyunca kesme transferi sorununu çözer
 • Yükseltilmiş döşeme sistemi su geçirmezdir
 • Yüksek sismik bölgelerde inşaat maliyetinde bir azalmaya yol açar
 • Yükseltilmiş döşeme sistemi, sıcak hava veya sıcak su ile dağıtılan radyant ısı sistemleri için yüksek termal kütle baz malzemesi olarak kullanılabilir. Böylece, yükseltilmiş döşeme sistemi ile bir binanın ısıtılması ve soğutulması daha verimlidir
 • Beton yüzey, sızdırmazlık, cilalama, damgalama veya boyama ile istenildiği gibi son bir zemin kaplaması olarak tamamlanabilir. Sonuç olarak, zeminlerin kaplanmasında kullanılan ek kaplama maliyetine artık gerek kalmayacak
 • Akustik izolasyon, yükseltilmiş döşeme sisteminin sunduğu bir diğer avantajdır.
 • Yüksek rüzgar tehdidi olan bölgelerde, yüksek zemin sistemi çok katlı binanın yanal direncini ve dayanıklılığını artıracak, özellikle beton çatı sistemiyle birleştiğinde
 • Yangın zeminden zemine bastırılır
Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.