Yüzer zemin ya da yüzer döşeme, alt zemine çivilenmesi veya yapıştırılması gerekmeyen bir zemindir. Yüzer döşeme terimi kurulum yöntemini ifade eder, ancak genellikle laminat parke ile eşanlamlı olarak kullanılır. Artık kayan fayans sistemleri ve vinil döşeme gibi diğer kaplamalara iç mekanda uygulanmaktadır.

Yaylı zemin, spor veya dans performansını artırmak için tasarlanmış özel bir yüzer zemin türüdür. Genel olarak, terim, gürültüyü veya titreşimi azaltmak için kullanılan bir zemini ifade eder.

Yerli bir yüzer döşeme, bir alt zemin veya hatta mevcut bir zemin üzerine inşa edilebilir. Laminat bir zemini tutan neopren pedlerle ses yalıtımı için bir cam elyafı, keçe veya mantar tabakasından oluşabilir. Onları ayırmak ve genişlemeye izin vermek için yüzen zemin ve duvarlar arasında bir boşluk vardır; bu boşluk süpürgelikler veya pervazlarla kaplıdır.

Ses stüdyolarında kullanılan yüzer zeminler, evsel çeşitliliğin sadece daha büyük versiyonları veya rezonans frekansını düşük tutmak için beton levhalı çok daha büyük yapılar olabilir. Entegre devrelerin üretimi, maske hizalamasını etkileyen titreşimi önlemek için yüzlerce ton ağırlığa sahip büyük yüzer zeminler kullanır.

Yüzer döşemeler, sinema salonları, sinema salonları, ev sinemaları, bilgisayar hoparlörleri, oyun konsolları ve araç ses sistemleri için THX yüksek kaliteli ses üretimi standardının gereksinimlerinden biridir.

Yüzen zeminler bir evin cazibesine katkıda bulunurken, ıslanabilecek alanlar, yani banyolar ve dış kapıların yakınında tavsiye edilmez.

Yüzer Döşeme: Artıları

Döşeme bölümlerini bir alt zemine veya mevcut döşeme yüzeyine “yüzer” şekilde birleştirerek kurulan bir yüzer döşemenin en belirgin avantajlarından biri, çekici bir döşemenin ve hızlı bir şekilde döşenmesinin uygun maliyetli bir yolu olabilmesidir.

Çok çeşitli türler ve desenler mevcuttur ve bu döşeme çeşitli yüzeylere monte edilebildiğinden oldukça esnektir.

Yüzer döşemeler, ister bir tıklama kilidi isterse dil-oluk versiyonu seçseler, insanların DIY projesi olarak kurmaları için de kolaydır. Temel kendin yap becerileri olan insanlar, basit bir odaya kayan bir zemini başarılı bir şekilde kurabilir veya kuruluma yardımcı olması için bir usta kiralayabilirler.

Ayrıca, kurulum daha ucuzdur ve daha az ahşap kullandığından önyükleme yapmak çevre dostudur. Bazı şirketler, geri dönüştürülmüş malzemeler de dahil olmak üzere sertifikalı çevre dostu bileşenler ararlar.

Yüzer Döşeme Sistemi

Yüzer ve Yapıştırılmış Zeminler

Yüzer döşemeler, aynı zamanda çok popüler olan başka bir mühendislik zemin döşemesi ile yapıştırmalı zeminlerle karşılaştırıldığında, dikkate alınması gereken bazı farklılıklar vardır. Bu zeminler hem yapıştırılması hem de yapıştırılması daha kolaydır ve bir sorun olması durumunda onarılması daha kolaydır. Buna ek olarak, bir altlık bariyeri ile sağlanan yalıtım ve yüzen zemin ile alt tabaka arasındaki hava yastığı sayesinde komşular için daha sessizdirler. Yüzer döşemeler bir rezidansta gürültülü olabilir, çünkü bunlar clack ve yankılanma eğilimindedir.

Yüzer Katlar: Eksileri

Yüzer döşemelerde yürürken, insanlar biraz esneklik ve verim görebilir. Hava yastığı nedeniyle bu normaldir ve zemini bacak ve sırt problemleri olan insanlar için daha rahat hale getirebilir. Bununla birlikte, aynı esnekliği temsil eder, çünkü aynı esneklik daha hızlı zemin aşınmasına katkıda bulunur. Sıcaklığın sık sık değiştiği veya nem seviyelerinin yüksek olduğu ortamlarda, yüzer döşeme en iyi seçim değildir, çünkü çözgü, oyuklaşma ve küf gelişebilir.

Bir diğer yüzer döşeme dezavantajı, bu döşemenin zımparalanamamasıdır. Sızdırmaz bir kaplama ile tasarlanmıştır. Döşeme kırılmaya veya aşınma belirtileri göstermeye başladığında (örneğin, bir tekerlekli sandalyenin karşısında olduğu gibi), yeniden işlenemez; değiştirilmesi gerekiyor.

Ayrıca, döşeme, nemden korumak için özel bir nem bariyeri altlığı gerektirir ve bu da bazen kurulum maliyetine katkıda bulunabilir; yüzer döşemeyi fiyatlandırırken, nem bariyerinin maliyetini eklemeyi unutmayın.

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.